David Lake

David Lake is an oil painter of the Australian Landscape. He has been painting for more than thirty years, and for the past ten years on a professional basis. Originally from Sydney he now resides in the small town of Newbridge in the NSW central tablelands.

It was during Primary school that David began to develop an interest in drawing and subsequently painting. Birds and animals provided inspiration initially which gradually changed to the landscape during the early and mid 1980’s. Influenced by both painters of today and from our past David’s passion rests in depicting the landscape in a representational manner capturing the effect of both light and atmosphere.

Without doubt David’s painting style is uniquely his own and is one that has been winning him awards and commendations since 1991, including the Combined Art Societies of Sydney – Artist of the Year for 2007, 2008, and 2009. David has also been a finalist in the International Artist Magazine (Landscape Prize) on two occasions.

David is a Fellow of the Royal Art Society of New South Wales. He is also a member of the Oatley 101 Society of Artists, and an occasional tutor. His work has appeared on several occasions in Australian Artist Magazine and he is represented in Max Germaine’s Artists & Galleries of Australia (1990 edition).

David’s work is held in private and municipal collections in Australia and private collections overseas, including the United Kingdom, Canada, Hong Kong, Japan, and the United States of America.

RECENT AWARDS, COMMENDATIONS, & EXHIBITIONS

2007

* Most Outstanding Fine Art Exhibit – Narrandera Rotary Art & Photography Exhibition

* First Prize – Oil/Acrylic – Narrandera Rotary Art & Photography Exhibition

* Commended – Open section – Tumut Art Society Exhibition

* Commended – Oil/Acrylic – Tumut Art Society Exhibition

* Highly Commended – Winmalee Art Festival

* First Prize – Miniatures – Currabubula Red Cross Art Exhibition

* Highly Commended – Miniatures – Currabubula Red Cross Art Exhibition

* Best Traditional – Australian Society of Miniature Art

* First Prize – Oil – Australian Society of Miniature Art

* Commended – Taree Open Art Exhibition

* First Prize – Open section – Bentley Art Prize

* $350 Acquisition Painting Prize – Bentley Art Prize – collection of Upper Richmond Clarence Regional Library

* First Prize – Traditional – Cowra Art Group Inc Biennial Exhibition

* Highly Commended – Miniatures – Mackay Art Society Exhibition

* Highly Commended – Traditional – Raymond Terrace Art Exhibition

* First Prize – Small Paintings – Ryde Art Society Annual Exhibition

* Highly Commended – Traditional – Ryde Art Society Annual Exhibition

* Finalist – Lexus Mortimore Art Prize (landscape)

* First Prize – Oil/Acrylic – Manilla Art Exhibitin

* First Prize – Oil/Acrylic – Gwydir Art Exhibition

* Highly Commended – Open Section – Gwydir Art Exhibition

* Highly Commended – Miniatures – Gwydir Art Exhibition

* First Prize – Miniatures – Nambucca Valley Art Exhibition

* Highly Commended – Oil/Acrylic – Dunedoo Art & Photography Exhibition

* Second Prize – Miniatures – Dunedoo Art & Photography Exhibition

* Highly Commended – Traditional Oil/Acrylic – Blackheath Rhododendron Festival

* Second Prize – Miniatures – Blackheath Rhododendron Festival

* Commended – Traditional Oil/Acrylic – Nundle C.W.A. Art Exhibition

2008

* Combined Art Societies of Sydney Inc – 2007 Artist of the Year

* First Prize – Miniatures – Combined Art Societies of Sydney – Art of Sydney Awards

* Highly Commended – Small Paintings – Deniliquin Easter Art Exhibition

* Commended – Miniatures – Port Macquarie Art Society Exhibition

* First Prize – Miniatures – Sydney Royal Easter Show

* Commended – Winmalee Art Festival

* First Prize – Small Paintings – Grenfell Henry Lawson Festival of the Arts

* Best in Show – Taree Open Art Exhibition

* Peoples Choice Prize – Talls Exhibition – River Bank Gallery, Canowindra

* First Prize – Bentley Art Prize – A Bentley Landscape

* Open Award – The Mungindi Art Competition

* Highly Commended – Traditional Oil/Acrylic – Municipality of Lane Cove 45th Art Award Exhibition

* Highly Commended – Miniatures – Port Stephens Art Prize

* First Prize – Oil/Acrylic – Raymond Terrace Art Show

* Highly Commended – Miniatures – Gunnedah Art & Ceramics Exhibition

* Highly Commended – Landscape/Seascape – Mackay Artists & Art Exhibition

* First Prize – Open Section – Scone Art Prize

* First Prize – Oil/Acrylic – Sawtell 22nd Annual Art Exhibition

* First Prize – Landscape/Seascape – Tea Gardens Grange Art Awards & Exhibition

* Finalist – Mortimore Art Prize – Landscape

* Second Prize – Oil – Goulburn & District Art Society Exhibition

* Highly commended – Traditional – Kiama Art Society Annual Exhibition

* Highly Commended – Miniatures – Blackheath Rhododendron Festival

* Highly Commended – Portland, Victoria, Annual Art Exhibition

* First Prize – Miniatures – Warrumbungle Art & Craft Exhibition

* Solo Exhibition – “Landscape” – Canowindra Art Network

2009

* First Prize – Oil/Acrylic – Corowa Federation Art Exhibition

* Combined Art Societies of Sydney Inc – 2008 Artist of the Year

* Highly Commended – Oil/Acrylic – Combined Art Soc – Art of Sydney Awards

* First Prize – 9 x 5 – Combined Art Societies of Sydney – Art of Sydney Awards

* First Prize – Miniatures – Combined Art Societies of Sydney – Art of Sydney Awards

* First Prize – Oil/Acrylic – Narrandera Art & Photography Exhibition

* Highly Commended – Traditional Oil/Acrylic – Castle Hill Annual Show

* Best Rural Subject – Royal Agricultural Society Prize – Sydney Royal Easter Show

* Second Prize – Miniatures – Sydney Royal Easter Show

* Commended – Open Section – Tumut Art Society Exhibition

* Best in Show – Winmalee Autumn Art Festival

* Highly Commended – (twice) – Miniatures – Currabubula Red Cross Art Exhibition

* Commended – Small Paintings – Great Lakes Open Art Exhibition

* First Prize – Oil – Australian Society of Miniature Art – Annual Exhibition

* Commended – Miniatures – Taree Open Art Exhibition

* First Prize – Open Section – Raymond Terrace Art Exhibition

* Highly Commended – Traditional – Raymond Terrace Art Exhibition

* Highly Commended – Oil/Acrylic – Municipality of Lane Cove 46th Art Award Exhibition

* Commended – Traditional – Ryde Art Society Annual Exhibition

* First Prize – Oil/Acrylic – Orange Blossom Festival Annual Art Awards

* Highly Commended – Small Paintings – Orange Blossom Festival Annual Art Awards

* First Prize – Landscape – Mortimore Art Prize

* Finalist – Waterscape – Mortimore Art Prize

* Solo Exhibition – Riverbank Gallery – Canowindra

* First Prize – Oil/Acrylic – Newcastle Mattara Art Prize

* First Prize – Miniatures – Newcastle Mattara Art Prize

* Commended – Traditional Oil/Acrylic – Nambucca Valley Arts Council Exhibition

* Commended – Oil/Acrylic – Sawtell Art Group Inc Annual Exhibition

* First Prize – Miniatures – Inverell Art Society Annual Competitive Exhibition

2010

* Merit Award – Corowa Federation Art Exhibition

* Combined Art Societies of Sydney Inc – 2009 Artist of the Year

* First Prize – 9 x 5 – Combined Art Societies of Sydney – Art of Sydney Awards

* First Prize – Traditional Oil/Acrylic – Castle Hill Annual Show

* Feet of Clay – A solo exhibition – Bathurst Regional Art Gallery 26th March – 16th May

* Second Prize – Small Paintings – Forster Open Art Exhibition

* First Prize – Miniatures – Bright Autumn Art Exhibition

* First Prize – Painting – Art Unlimited 2010

* First Prize – Tradional Oil/Acrylic – Grenfell Henry Lawson Festival of the Arts

* Overall Winner – Grenfell Henry Lawson Festival of the Arts

* Country Life – Group Exhibition – Grenfell Art Gallery

* Highly Commended – Shoalhaven Art Exhibition

* Second Prize – Landscape – Australian Artist magazine

* First prize – Oil/Acrylic – Wagga Wagga Art Prize

* First prize – Miniatures – Wagga Wagga Art Prize

* Finalist – Mortimore Art Prize – Landscape

* Finalist – Mortimore Art Prize – Waterscape

* Silver Award – Open Section – Tea Gardens Grange Art Awards

* Second Prize – Open section – Inverell Art Society Annual Competitive Exhibition

* Third Prize Overall – Kiama Art Society Annual Exhibition

* Commended – Blackheath Rhododendron Festival Art Exhibition

* Best in Show – Portland (Victoria) Annual Rotary Art Exhibition

* Best in Show – Rylstone Hilltop Arts festival

2011

* First Prize – Oil/Acrylic – Corowa federation Art Exhibition

* First Prize – 9 x 5 – Combined Art Societies of Sydney – Art of Sydney Awards

* Finalist – Central West Regional Artist’s Award – Cowra Regional Art Gallery

* Second Prize – Oil/Acrylic – Forster Open Art Exhibition

* Second Prize – Small Paintings – Forster Open Art Exhibition

* Highly Commended – Open Section – Tumut Art Exhibition

* Highly Commended (twice) – Oil/Acrylic – Tumut Art Exhibition

* Highly Commended – Open Traditional – Port Macquarie Easter art Exhibition

* Highly Commended – Painting – Art Unlimited

* Commended – Small Paintings – Grenfell Henry Lawson Festival of the Arts

* Chalk & Cheese – Two person exhibition – River Bank Gallery, Canowindra

* First Prize – Open Section – Cootamundra Wattle Time Art Exhibition

* Highly Commended – Oil/Acrylic – Wagga Wagga Art Prize

* Highly Commended – Shoalhaven Open Art Exhibition

* Finalist – Mortimore Art Prize – Landscape

* Finalist – Mortimore Art Prize – Waterscape

* Finalist – Mortimore Art Prize – Small Paintings

* Finalist – CountryScapes 2011 – The Essential Energy $35,000 Art Prize for Landscape Painting

* First Prize – Traditional – Lachlan Valley Art Awards

* Commended – Oil/Acrylic – Newcastle Mattara Art Prize

* Feature Artist – Portland (Victoria) Rotary Art Exhibition

* Highly Commended (twice) – Portland (Victoria) Rotary Art Exhibition

* Highly Commended – Small Paintings – Ryde Art Society Annual Exhibition

* Group Exhibition – Fairview Art Space, Mudgee

2012

* Commended – 9 x 5 – Combined Art Societies of Sydney – Art of Sydney Awards

* Commended – Open section – Tumut Art Exhibition

* First Prize – Small Paintings – Tumut Art Exhibition

* Commended – Oil/Acrylic – Tumut Art Exhibition

* Finalist – Central West Regional Artist Award

* Commended – Traditional – Grenfell Henry Lawson Festival of the Arts

* Finalist – Kogarah Art Prize

* Highly Commended – Traditional – Singleton Art Prize

* Commended – Miniatures – Singleton Art Prize

* First Prize – Open Section – Cootamundra Wattle Time Art Exhibition

* Highly Commended – Oil/Acrylic – Municipality of Lane Cove Art Exhibition

* Second Prize – Oatley 101 Society of Artists Annual Exhibition

* Highly Commended – Open Section – Wagga Wagga Art Prize

* Finalist – Landscape – Mortimore art Prize

* Finalist – Small Paintings – Mortimore Art Prize

* First Prize – Local Subject – Evans Arts Council Annual Exhibition

* Gwydir Art Prize – Aquisitive Painting Prize

* First Prize – Miniatures – Inverell Art Society Annual Competitive Exhibition

* Finalist – Hawkesbury Art Prize

*Packer’s Prize – Australian National Field Day’s Art Exhibition

2013

* First Prize – Small Paintings – Drummoyne Art Society Annual Open Exhibition

* Highly Commended – Painting – Art Unlimited Dunedoo

* ABC Western Plains Art Prize – Art Unlimited Dunedoo

* First Prize – Landscape – Oyster Bay Annual Exhibition

* Commended – Miniatures – Grenfell Henry Lawson Festival

* First Prize – Miniatures – Singleton Art Prize

* First Prize – Contemporary – Singleton Art Prize

* Commended – Traditional – Singleton Art Prize

* Best in Show – Oatley 101 Society of Artists Annual Exhibition

* Commended – Oatley 101 Society of Artists Annual Exhibition

* “In from the Cold” 3 person exhibition – Riverbank Gallery Canowindra

* First Prize – Local Subject – Evans Arts Council Annual Exhibition

* Finalist – Landscape – Mortimore Art Prize

* Finalist – Small Paintings – Mortimore Art Prize

* Finalist – Hawkesbury Art Prize

* First Prize – Traditional – Lachlan Valley Biennial Art Award

* First Prize – Oil/Acrylic – Gwydir Art Prize

* Highly Commended – Miniatures – Gwydir Art Prize

* First Prize – Traditional Oil/Acrylic – Blackheath rhododendron Festival Art Show

* Finalist – Korea Australia Arts Foundation Prize

* Best in Show – Central Tablelands Woodcraft Inc – Craft and Art on Show

Showing all 2 results